Podnikání

Je skutečně nutné mít speciální sídlo podnikání?


Pokud začneme podnikat, pak jednou z věcí, které musíme udělat, je zaregistrování sídla firmy. To je místo, kde by naši firmu mělo být možno najít. Zvláštností však je, že i malí podnikatelé obvykle volí jinou lokaci, než je jejich domov.

Jen málokdo si uvědomuje, že zákon nezakazuje, abychom si jako sídlo podnikání zvolili vlastní domov. Přesto to dělá jen málokdo, včetně těch, kteří skutečně podnikají právě z domova (a těchto lidí je s rozvojem internetu čím dál více). Faktem pak je, že pro to mají skutečně dobré důvody.

klasické sídlo firmy

Tím hlavním je fakt, že adresa firemního sídla je veřejná. Každý se může podívat do rejstříku a najít si ji. Mnohdy ji také máme vytištěnou na vizitkách. A na rozdíl od dob minulých, kdy bylo možné najít adresu prakticky každého člověka v telefonním seznamu, dnes jsou lidé na své soukromí mnohem opatrnější. Jen málokdo chce, aby lidé věděli, kde skutečně bydlí.

Ovšem ochrana soukromí není ten jediný důvod. Dalším je fakt, že právě ve firemních sídlech se pořádají schůzky, ať už se zaměstnanci, tak i se zákazníky, se kterými chceme něco projednat, nebo případnými obchodními partnery. Samozřejmě, je možné schůzku uskutečnit například v restauraci, avšak to vždy není vhodné, zvláště když budete projednávat věci, které jsou zahrnuty ve firemním tajemství. A řekněme, že obývák nepůsobí zrovna příliš profesionálně. Rozhodně se tedy vyplatí mít pro tyto případy speciální místo.

i zde může sídlit firma

Dále je zde také možnost, že naše podnikání bude vyžadovat větší prostory. To platí zejména v případě, kdy se bude náš obor týkat například výroby. Zde je navíc určeno zákonem, že výrobny nesmí být v sídelní části města, především kvůli hluku, ale také znečištění.

Je tedy jasné, že se naprosté většině z nás vyplatí si najít nějaké místo, které můžeme k výše uvedeným účelům použít. Pokud podnikáme z domova, stačí virtuální kancelář, avšak věřte, že se rozhodně vyplatí do tohoto investovat.