Ekonomika

Čím vás překvapí umělý buxus

Buxus neboli zimostráz patří k nejkrásnějším dekorativním rostlinám. Poměrně často se s ním setkáme v podobě živých plotů v zámeckých zahradách, ale i v rekreačních chatových oblastech a na parcelách rodinných domů. Lze jej libovolně zastřihávat, anebo jej ponechat v původním tvaru, čímž naopak dáváte rostlině příležitost žít si přirozeně po svém podle místních podmínek.

živý buxus

Tato nádherná rostlina však v poslední době velmi trpí houbovým onemocněním Mycosphaerella patouillardi anebo je napadána housenkami zavíječe zimostrázového, a tak se může stát, že po několika letech přirozené krásy, která lahodí vašemu oku a navíc vnáší do okolního prostředí spoustu energie, přichází rozčarování v podobě usychajících listů a odumírajícího keře.

keř buxusu

Někteří lidé se však nechtějí smířit s tímto smutným faktem a vyrovnávají se s ním po svém – pořizují si umělý buxus, který za žádných okolností nepřijde k úhoně. Jaké jsou výhody tohoto řešení?

Je téměř nerozeznatelný od živé rostliny – výrobci umělých rostlin dovedou v současné době překvapit mnoha skutečně zajímavými a nádhernými exempláři, mezi nimiž se nachází i buxus. Stěží jej rozeznáte od živého organismu.

Odolává povětrnostním vlivůmumělému buxusu nevadí prudké slunce, přežije období sucha, a je mu úplně jedno, zda lije jako z konve, je bouřka a krupobití, anebo venku nasněží metr sněhu a mrzne, až praští. Klidně jej můžete ponechat po celý rok na terase a bude tu krášlit prostředí 24 hodin denně.

Hodí se pro slavnostní okamžiky – buxus se využívá pro výzdobu slavnostních chvil a lze jej mít jako dekoraci při svatbách, narozeninových oslavách, promocích, maturitních večírcích, setkáních spolužáků, na zlatých svatbách, na dětských oslavách, jmeninách a dalších významných životních výročích. Zároveň jej využijete i v bytě anebo na balkoně či lodžii.