Ekonomika

Jak na peníze

Peníze nejsou samozřejmost je snad už takové motto, že? Ani nemusím nikomu připomínat a nikomu vysvětlovat a říkat, že peníze nejsou samozřejmost. Jen možná malé děti si to myslí a jsou na peníze dost naivní, ale to nevadí. Když jsem se na tohle zeptala maminky, proč peníze jsou tak důležité, že je každý chce a že někdo dokonce říká, že peníze jsou důležitější než zdraví, tak mi maminka ani nedokázala odpovědět. A sice mi taky řekla, že mám pravdu, že peníze nejsou samozřejmost. Protože kdo nikdy nepoznal opravdový dostatek peněz, tak ten samozřejmě neví, co je to opravdu složité a chudý život a co to znamená být chudý.

Peníze jsou potřeba.

Protože pokud máte opravdu hodně peněz, který ani nemusíte počítat a můžete utratit tolik peněz, aniž byste koukali na účet nebo na peněženku anebo měli černé svědomí, tak si můžete gratulovat. Máte opravdu hodně peněz, takže se nemusíte ohlížet na to, kolik vám zbude a na konci měsíce peněz. Já na tom bohužel nejsem tak dobře, že bych se mohla chovat takhle, že bych taky nemusela počítat každou korunu. Ale co má člověk dělat, když je na tom opravdu finančně židle? Brát si půjčky je nesmysl.

Hlídejte si růst peněz.

Myslím si, že by člověk si měl najít jakého bankéře, který by mu pomohl s penězi a pomohl mu taky více šetřit anebo ukázat věci, kde by ten člověk mohl ušetřit. A třeba zbytečně platíte za elektřinu anebo vysoký paušál. Když se sečte koruna ke koruně, tak potom na konci měsíce z toho může vzít opravdu pěkná suma. Teď stačí třeba, když ušetříte měsíčně pět set korun. A za rok vám to dá šest tisíc korun a vy můžete být taky rádi, že jste si ušetřili alespoň nějakou tu korunu. Vždycky je lepší ušetřit nějaké málo než vůbec nic. Takže musíme vědět, že peníze nejsou samozřejmost, že si každý člověk musí peníze zasloužit a vydělat sám. Peníze nejsou samozřejmost Fahd a to už každý, komu to jen trochu myslí.