Ekonomika

Co je to povolený debet?

Co to vůbec povolený debet je? Někdy se můžete také setkat s výrazy jako kontokorent nebo povolené přečerpání účtu. Většinou se ale jedná o to samé. Povolený debet vám slouží jako taková rezerva nebo berlička, abyste měli vždy jistotu, že budete mít k dispozici finance, pokud je budete potřebovat. A to i třeba v době, kdy máte zrovna před výplatou.

kreditka

Stát se vám to může velmi snadno. Máte týden před výplatou, a najednou se vám pokazí auto, pračka nebo něco jiného v domácnosti, a musíte zaplatit nemalou částku za opravu. Na účtu už nemáte téměř žádné peníze, nechcete sahat složitě do svých úspor na jiných účtech a nechcete si říkat o pomoc rodině. Právě pro takové případy je skvělý povolený debet. Ten vám umožní jít na vašem účtu do záporných čísel. Pokud to uděláte bez povoleného debetu, většinou vás k tomu váš účet ani nepustí. Ale pokud ano, například skrze poplatky, které si banka strhává, budete platit docela velké penále za to, že jste v nepovoleném debetu.

Povolený debet vám banka sjedná na limit, který vyhodnotí podle vašich příjmů a důvěryhodnosti. U malých limitů někdy není ani nutné dodávat potvrzení o příjmech. Většina debetů má splatnost jeden rok. Zjednodušeně to znamená, že alespoň jednou za rok musíte být v plusových číslech. Proto je dobré sjednávat povolený debet na takovou částku, která je menší než vaše výplata, abyste měli jistotu, že se do plusových čísel dostanete. Některé kontokorenty bývají sjednávané na měsíc, ale takových už moc není.

peníze

Za dobu, po kterou jste v mínusových částkách, si banka bere úroky. S těmi vás seznámí při podpisu smlouvy ohledně povoleného debetu.

Jedná se o způsob financování, který by vám měl sloužit jako rezerva pro nečekané události. Pokud potřebujete větší částku peněz na delší dobu, je vhodné využít spíše jiných možností financování, úvěr nebo třeba americkou http://www.armadninoviny.cz/co-ceka-americkou-pobrezni-straz.html hypotéku https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/americka_hypoteka/.