Dům a byt

Interiérový design je poměrně obsáhlý obor

Styl

Ještě před tím, než se definitivně rozhodnete oslovit bytového designéra, byste měli mít jasno o vašem stylovém řešení. Stylů totiž existuje v současné době velmi mnoho a není zrovna nejlepší nápad kombinovat dva nebo dokonce tři styly v jednom bytě současně. Pro některé z vás to nemusí být zrovna přijatelné, protože se musíte rozloučit s mnohými z nich a dát přednost pouze jednomu, který vás nejvíce osloví. Mějte také na paměti, že v takovém prostředí budete žít několik let, a tak se vyplatí nejprve vydat se někam do města načerpat inspiraci, například do prodejen nábytku, anebo přímo do firmy, která se zabývá interiérovým designem.

bytový design

A chcete-li alespoň naznačit, jaké styly bytového designu jsou známy, pak vězte, že velký zájem je o styl moderní, ale také o styl retro, který napodobuje například dobu socialismu. Porovnat byste je mohli se stylem industriálním, minimalistickým či konzervativním. Za zmínku stojí i styly skandinávské, vintage a čistě přírodní (venkovský) styl, známý jako rustikál.

retro styl

Barvy

Pro bytového designéra je jedním z nejobtížnějších kroků vzájemné sladění a kombinace barev. Do hry tu vstupují barvy souladné i kontrastující, někde je ideální kombinovat pouze dvě výrazné barvy, u některých řešení lépe vyzní barvy naopak méně výrazné a hodně světlé, a velmi záleží i na tom, která část bytového zařízení bude spíše barevně dominovat, a která zůstane potlačena v pozadí.

Barev se dnes mnoho lidí bojí, připadá jim, že bude byt uvnitř příliš křiklavý, což může působit rušivě, ale na druhou stranu značné potlačení pastelových barev zas směřuje ke vzniku depresí, zejména v zimním období. Komunikujte s bytovým designérem i na toto téma, barevných řešení interiérů existuje nekonečně mnoho a možná, že vás některé z nich osloví, a že budete s novým návrhem vašeho bydlení spokojeni.