Ženy

Jak na zdravý jídelníček, značka: levně

Obrovský mýtus, který se stále traduje je, že zdravé jídlo rovná se drahé. Může to být tím, že si každý hned představí exotické superpotraviny nebo drahé doplňky stravy. Ale ve skutečnosti se dá jíst kvalitně, zdravě a chutně z běžně dostupných potravin za příznivou cenu. Jak na to?

1) sledujte nabídky a vařte podle nich

Než vyrazíte na nákup, prolistujte akčním letákem. Možná zjistíte, že mají v akci brokolici, kuřecí prsa i oblíbenou mozzarelu. 

strava

2) na nákup se seznamem

Na nákup choďte najedená a se seznamem. Vyhnete se tak impulzivnímu nákupu zbytečností, což by pocítila, jak vaše postava, tak peněženka.

3) vařte do krabiček alespoň na dva dny

Uvařte větší porci a jídlo si nachystejte do krabiček. První den na oběd do práce, druhý den doma na večeři. Zbytky jídel můžete také zamrazit. Takový kuřecí vývar s nudličkami a zeleninou jako když najdete.

4) omezte restaurace

Chcete-li na jídle ušetřit, omezte návštěvu restaurací. Kolik stál ten wrap se zeleninou ze zdravé výživy? Porovnejte za kolik korun byste si ho připravila doma. Bude to obrovský rozdíl.

5) trvanlivé potraviny nakupujte do zásoby

Větší balení se finančně vyplatí, proto se nebojte trvanlivé potraviny kupovat do zásoby. Jde zejména o těstoviny, mouky či ořechy. Poté už dokupujte jen to, co zrovna dochází.

hrušky

6) neplýtvejte jídlem

Také se vám stane, že dáte velkou vaničku borůvek dozadu do lednice a zapomenete na ni? Kontrolujte datum trvanlivosti a v mrazáku popište balíčky datem zmrazení. 

7) v sezóně zamrazujte ovoce

Přes léto máte plnou zahradu meruněk, malin a jahod? Nasáčkujte si je do mrazáku a potom postupně vyndávejte. V obchodě byste za ně platila pěknou pálku. Zmražené ovoce se skvěle hodí do ovesných kaší nebo smoothie.

8) Upečte si vlastní granolu

Sypané směsi a cereálie jsou velmi oblíbené, ale schválně si dejte ten čas a pozorně přečtěte složení. Na jednom z prvních míst bude cukr a o ceně ani nemluvě. Upečte si doma vlastní granolu nebo zapékané musli. Bude levnější, zdravější a přesně podle vašich chutí.