Mobil

Může chytrý mobilní telefon kompletně nahradit počítač?

Dnešní chytré mobilní telefony toho umí stále víc. Zatímco první mobily dokázaly pouze volat, psát SMS a používat některé jednoduché aplikace, jako byly hodiny, budík či kalkulačka, dnes toho dokážou podstatně více.

 

Například množství aplikací, které jsou s ním kompatibilní, je dnes doslova astronomické. Může se jednat o cokoliv od her přes internetový prohlížeč přes programy na psaní či poslouchání hudby a mnohé další. Díky internetu si je také můžeme stáhnout kdykoliv a kdekoliv chceme. V podstatě se dá bez nadsázky říci, že chytrý mobil dokáže vše, co umí běžná počítač. Navíc se i vejde do kapsy a je možné jej propojit s chytrými hodinkami, takže nám neunikne žádná zpráva či notifikace.

 

starý typ mobilu

 

Můžeme se tedy ptát, zda je skutečně možné, že někdy mobil klasické počítače úplně nahradí. Koneckonců fungují prakticky stejně. Jistě, některé specializované funkce telefon nezvládne, avšak ty běžný uživatel nepoužívá a mnohdy o nich ani neví. Můžeme tedy čekat, že mobily vytlačí počítače, ať už ty klasické stolní nebo laptopy?

 

Ne tak docela. Ačkoliv jsou si totiž funkčně podobné, stále mezi nimi existují rozdíly, které tomu prozatím zabraňují. Tím nejhlavnějším je obsah paměti. Zatímco u počítače můžeme mít až terrabity, zvláště u těch stolních, mobily mají pouze stovky gigabitů, a to i za předpokladu, že do nich pořídíme SD kartu s nejvyšší možnou kapacitou.

 

poslouchání muziky v mobilu

 

To znamená, že do nich nemůžeme nainstalovat programy či hry náročnější na paměť, případně zde můžeme mít jen jednu. Také je díky tomu potřeba počítat s tím, že přístroj bude pomalejší, neboť jeho paměťová kapacita bude téměř vyčerpána. Také velikost obrazovky může působit problém. Jistě, pro běžné psaní zpráv postačí, avšak pokud potřebujeme napsat delší text, pak je nevhodná. To samé platí například i o hrách, které se lépe ovládají pomocí myši a klávesnice. Je tedy pochopitelné, že oba přístroje mají své výhody i nevýhody a nemohou jeden druhého kompletně nahradit.